25.03.2010 09:49

Jak funguje konkursní mafi e v severních Čechách a vlastně celém státě

Jak funguje konkursní mafi e v severních Čechách a vlastně celém státě
 

ŘÍKÁ SE JIM VELRYBÁŘI. Řeč je o propojených podnikatelích a regionálních politicích ODS ze severních Čech, kteří svůj vliv a moc neomaleně prosazují za pomoci nejrůznějších špinavých postupů.

 

 

 

Foto: Kresba Jakub Požár

 

 

"Když jsem měl v továrně návštěvu místního vedení ODS, upozornil mne fotograf, že o ni mají až podezřelý zájem. Tenkrát jsem tomu bohužel ještě nevěnoval dostatečnou pozornost. O to větším šokem bylo procitnutí," říká norskočeský podnikatel Edvard Stolba.

 

Stolba emigroval z Československa v roce 1974 do Norska, kde to, sám bývalý vrcholový sportovec, dotáhl až na trenéra národního atletického mužstva. S původní vlastí začal obchodovat po listopadu 1989. Díky kontaktům na norské podnikatelské kruhy chtěl začít v České republice zpracovávat norské ryby. V červnu 2004 byla hotová nová špičková ekologická továrna na zpracování ryb v Mlékojedech u Litoměřic.

 

POLICEJNÍ VYDĚRAČI

 

Současně s dokončením výstavby nové továrny totiž někdo začal Stolbu anonymně telefonicky šikanovat. Systematicky mu byl ničen i jeho majetek. Do továrny byly zasílány zavirované e-maily. "Anonymně mi dokonce vyhrožovali fyzickou likvidací. Vrcholem bylo, když mi na schodech domu položili mrtvého ptáka s přiloženým vzkazem: ,Ptáku ódéesáku, takhle dopadneš i ty.'" Tohle všechno neprováděli nějací vandalové či nepřejícní závistivci. Jak Stolba časem zjistil, jednalo se o dva policisty. Jaroslava Vydru z Litoměřic a jeho bratrance Karla Zatočila, který pracuje na Krajské správě v Ústí nad Labem.

 

Následné vyšetřování odhalilo neuvěřitelné, vykutálení policisté vyšetřovali sami sebe, účelově lhali, podváděli a manipulovali se spisem, jejž vykrádali. Falšovali telefonní čísla, a to i ve spolupráci s Inspekcí ministra vnitra. Vydra místo toho, aby skončil za své jednání za mřížemi, byl následně pouze potrestán za přestupek. Po dobu tří měsíců mu o pět procent snížili plat. Zdůvodnění? Vydra to vše dělal v osobním volnu.

 

VYPOVĚZENÝ ÚVĚR

 

Vydra navíc Stolbu lživě obvinil z údajného úvěrového a pojistného podvodu. Ačkoli nebylo zahájeno ani žádné vyšetřování, pro podnikatele to mělo katastrofální následky.

 

Těsně před Štědrým dnem v roce 2004 mu totiž právě na základě vykonstruovaných informací vypověděla ČSOB úvěr s tím, že jej musí splatit do konce roku. Vypovězený úvěr znamenal pro Stolbu pohromu. "Konkursní mafii se díky personálnímu propojení a vlivu podařilo oddálit o rok zápis navýšení základního jmění. Zabránila tím dokončení samofinancování výstavby nové továrny a dostala ji do neřešitelných finančních problémů a následujícího konkursu. Úspěšnou a tehdy druhou největší zpracovatelskou firmu na rybí výrobky v ČR tím zlikvidovala a následně postupně sama převzala," vysvětluje česko-norský podnikatel. Není náhodou, že jako v mnoha obdobných případech podvodných konkursů se i tenhle odehrál v režii krajského soudu v Ústí nad Labem. Stejný soud zároveň záměrně zdržoval i navýšení kapitálu.

 

Přestože hodnota celé továrny je okolo sto miliónů korun, byla nakonec prodána až po několikeré neúspěšné dražbě za směšných šest miliónů. Litoměřický Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových totiž za podivných okolností nejprve odprodal příjezdovou cestu k továrně nastrčené spřízněné osobě, ačkoli ji slíbil prodat Rybenoru. Odprodejem příjezdové komunikace přišel jakýkoli zájemce, jenž by nebyl spojen s konkursní mafií, o možnost se k továrně vůbec dostat. Šéf litoměřické pobočky úřadu Bohuslav Syrový byl sice za protiprávní prodej vyhozen, zrušit koupi příjezdové cesty však už nešlo. Aby toho nebylo málo, na pozadí konkursu se začala odvíjet i úplatkářská aféra. Svou pohledávku totiž hodlala uplatnit i norská firma, která Stolbu zásobovala rybami. Konkursní správci pohledávku nejprve odmítají přijmout, vzápětí si ale říkají o půlmiliónový úplatek. Netušili však, že policie vše monitoruje. Dnes už mohou sledovat konkurs Rybenoru leda přes zamřížovaná okna.

 

 

 

 

 

BÍLÝ KŮŇ

 

Až časem se začal Stolba dozvídat, v jakých rukou nakonec jeho továrna skončila. A nestačil se divit. Oficiálně je totiž psána na místního podnikatele Miloslava Machalouše. Dnes je nicméně jasné, že jde pouze o nastrčenou osobu.

 

Stopy vedou k dlouholetému Stolbovu příteli ještě z dob před emigrací Pavlu Vilímovi, donedávna regionálnímu manažerovi ODS. "Právě na Vilíma jsem se poprvé obrátil, když jsem začal mít problémy. Kdepak by mne napadlo, že právě on je jejich součástí," říká Stolba. Ve chvíli, kdy se přesvědčil, kdo skutečně stojí v pozadí celého konkursu, začal si rozhovory s regionálním funkcionářem ODS skrytě natáčet. A Vilím se ve svých odpovědích ani netajil tím, že skutečným vlastníkem je někdo jiný.

 

Za továrnu Rybenoru totiž opakovaně vystupovala Vilímova blízká přítelkyně Marie Tomčová. V době, kdy v Severočeském kraji vládla ODS, zastávala funkci tajemnice krajského úřadu. A to přesto, že byla v devadesátých letech odsouzena za majetkovou trestnou činnost.

 

ZÁMĚR, NEBO IRONIE?

 

Přestože Tomčová jakýkoli vztah k Rybenoru popírá, důkazy jsou naprosto jasné. Reportérům ČT se například podařilo při návštěvě Norska získat vyjádření bývalého spoluvlastníka Rybenoru, jenž potvrdil, že Tomčová s ním jednala jako zástupkyně vlastníka o obnovení dodávky ryb, a přinesla dokonce návrh smlouvy na odprodej 49% podílu továrny. Dokonce se zaštiťovala dokumenty s hlavičkou Krajského úřadu v Ústí nad Labem.

 

"Měla dokonce takovou drzost, že mi nabízela zpětný vstup do Rybenoru jako třetinový vlastník, když zajistím díky svým kontaktům obnovení dodávek," tvrdí Stolba. Jako zástupce vlastníka se prezentovala i loni na jaře při jednání zastupitelstva obce Mlékojedy. Tomčová spolu s Vilímem vlastní firmu Wiltom, spojenou se severočeskými politiky ODS. V domě, který jejich firma vlastní, má poslanecké kanceláře místopředseda strany Petr Gandalovič nebo europoslanec Miroslav Ouzský.

 

Vilím s Tomčovou nejsou jediní, kteří za dnešního vlastníka Rybenoru tajně vystupují. Dalším z nich je ústecký podnikatel Luboš Mareček. Ten v době, kdy čelila obvinění z defraudací ve školství, Tomčovou zaměstnal ve své firmě.

 

Vše by se pochopitelně nemohlo odehrát bez tichého souhlasu příslušných soudů a státního zastupitelství. O propojenosti mafie se soudy svědčí to, že firma Genova, kde je Mareček jednatelem, již v červnu 2009 podepsala smlouvu o pronájmu na dvacet let a zahájila přestavbu továrny Rybenoru - tedy tři měsíce před zásadním soudním řízením v Liberci.

 

Českým státním orgánům, včetně justice, už Stolba dávno přestal věřit. Přesto má ještě šanci domoci se práva. Díky tomu, že spolumajitelem Rybenoru je norský účastník, hrne se na Českou republiku další arbitráž. Odhadovaná škoda se totiž pohybuje okolo jedné miliardy korun.

 

Ani dnes však špinavé podpásové triky vůči Stolbovi neustávají. Již před více než rokem se vyjadřoval k případné arbitráži bývalý šéf odboru mezinárodních arbitráží na MF Radek Šnábl, dnes poradce ministra financí Eduarda Janoty. Mimochodem sám odsouzený loni v dubnu za daňové podvody.

 

Naznačoval tehdy, že Stolba jel v privatizačním podvodu a že se ještě bude divit. A skutečně - sedmnáct let po skončené privatizaci je najednou před vánoci obviněn česko-norský podnikatel z údajného privatizačního podvodu. A to na základě informací odsouzených konkursních správců. Co víc může svědčit o chapadlech konkursní mafie než fakt, že pravomocně odsouzený úředník z ministerstva financí za pomoci úplatných správců diskredituje přes zkorumpované policisty okradeného podnikatele?

 

https://www.reflex.cz/Clanek38775.html

—————

Zpět


Kontakt

Legalnivrazda

774 104 791


www.legalnivrazda.cz

22.12.2009 00:03

Legální vražda

Na adrese www.legalnivrazda.cz je popsáno co všechno je v ČR možné. Jak funguje ve skutečnosti policie a justice.

Celý článek

—————


www.sinagl.cz

06.02.2010 14:06

Předmět: Fw: GAUNER KLAUS

    od: Jan...

Celý článek

—————

22.12.2009 00:05

Jan Šinágl

na adrese www.sinagl.cz je...

Celý článek

—————


Jiří Kajínek

31.10.2010 12:32

Demonstrace na podporu Jiřího Kajínka

https://www.youtube.com/watch?v=eSIrpNaobRs&feature=player_embedded#!

Celý článek

—————

31.10.2010 12:30

Na Václavském náměstí se demonstrovalo na Kajínkovu podporu

 Praha - Na Václavském náměstí v Praze dnes demonstrovalo asi sto převážně starších zastánců vězně Jiřího Kajínka, který si odpykává doživotní trest. Přesně před deseti lety Kajínek utekl z věznice Mírov. Protestující požadovali obnovení jeho procesu. Demonstrace před sochou českého světce...

Celý článek

—————

22.12.2009 00:11

Stručně případem Jiřího Kajínka

  Stručně případem Jiřího...

Celý článek

—————


Jiri Dolejs <unj429g@telia.com>


dejme ty šmejdy politiky zavřít

12.01.2010 13:01

dejme ty šmejdy politiky zavřít

# ------------ Původní zpráva...

Celý článek

—————


Justiční mafie

17.06.2010 19:04

Policista nabízel ženám přehlédnutí přestupku výměnou za sex, dvakrát uspěl

Policista nabízel ženám přehlédnutí přestupku výměnou za sex, dvakrát...

Celý článek

—————

02.06.2010 16:59

Novodobá inkvizice? (legalizovaný zločin za bílého dne aneb exekuční mafie v praxi)

Novodobá inkvizice? (legalizovaný zločin za bílého dne aneb exekuční...

Celý článek

—————

16.05.2010 12:59

Manipulace s důkazy

  Manipulace s důkazy III. 30. března 2009 v 12:11...

Celý článek

—————

12.05.2010 18:41

Ombudsman není posvátná kráva

  Ombudsman není posvátná kráva, ale jen další pijavice na...

Celý článek

—————

12.05.2010 18:38

Justiční mafie – metoda mentálně retardovaného soudce

  Justiční mafie – metoda mentálně retardovaného...

Celý článek

—————

12.05.2010 18:38

Justiční mafie – metoda mentálně retardovaného soudce

  Justiční mafie – metoda mentálně retardovaného...

Celý článek

—————

12.05.2010 18:36

Noc dlouhých nožů v režii justiční mafie ČR

  Noc dlouhých nožů v režii justiční mafie ČR. Tři dny poté, co...

Celý článek

—————

12.05.2010 18:34

Krokodýl Dundee a česká justice

  Krokodýl Dundee a česká justice. Podle herce Paula Hogana...

Celý článek

—————

25.03.2010 09:49

Jak funguje konkursní mafi e v severních Čechách a vlastně celém státě

Jak funguje konkursní mafi e v severních Čechách a vlastně celém...

Celý článek

—————

22.02.2010 21:41

Česká mafiánská republika – součást EU

  https://www.pecina.cz/files/Sinagl/CEZ-TK-Bejkarna-020210.WMA &#

Celý článek

—————